Desatero výběru správného cvičení pro miminka a batolata | Monkey´s Gym

Desatero výběru správného cvičení pro miminka a batolata | Monkey´s Gym

Desatero výběru správného cvičení pro miminka a batolata

Každá maminka chce pro své miminko to nejlepší. A pohyb je jedním z nejdůležitějších faktorů pro to, aby dítě bylo v budoucnu zdravé a správně se vyvíjelo. Správným společným cvičením navíc hezky zpestříte společně strávený čas. Pokud tedy vybíráte pro své maličké vhodný kurz, poradíme vám, na co byste se při jeho výběru měli soustředit.

Dudlíci „Maminky se nás často ptají, kdy je vhodné s miminky začít cvičit v kolektivu. Ideální období je od půl roku dítěte, kdy začíná lézt. Ve skupince stejně starých vrstevníků získá navíc kromě pohybových dovedností i spoustu dalších dobrých podnětů,“ říká Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen Monkey´s Gym, kde se cvičí podle správného psychomotorického vývoje dětí.

Odbornice přidává desatero, jak vybrat takový kurz cvičení s miminky a batolaty, který jim bude skutečně ku prospěchu:

1. Vybírejte prostor určený jen pro pohybové aktivity dětí

„Zásadní podmínkou je, aby prostor pro cvičení miminek a batolat byl určen jen pro cvičení dětí. Z hygienického hlediska není vhodné kombinovat prostory pro cvičení dětí a dospělých. Kromě toho mají být prostory pro cvičení dětí zcela odlišně vybavené – mimo jiné proto, aby byla zajištěna jejich maximální bezpečnost při cvičení,“ vysvětluje Kristýna Přibylová.

Zkušební hodinu ZDARMA si rezervujte ZDE

2. Základ je kvalitní vybavení tělocvičny šité dětem na míru

S prostorem souvisí i kvalita vybavení, které musí odpovídat cvičení miminek, batolat a dětí. Kvalitní dětská tělocvična musí poskytnout vše, co je pro cvičení potřeba – vyměkčenou podlahu, měkké prvky na „opičí dráhu“, spoustu pomůcek pro různé věkové kategorie, gymnastické nářadí vhodné pro děti, měkké prvky, pomůcky pro doplňkové aktivity, gymnastické nářadí atd.

Tip Kristýny Přibylové: Pokud jdete cvičit s miminkem, sledujte, co následně udělá lektorka s pomůckami, které děti během hodiny dávaly do pusy. Pokud je po hodině neodnese k omytí, pak je zde určitě něco špatně!

3. Děti potřebují předem stanovenou a jednotnou metodiku

Je důležité, aby metodika lekcí byla předem stanovená odborníkem a měla správnou strukturu, které se lektoři během hodiny drží. V průběhu hodiny by se měly určité pasáže vždy opakovat. Rodičům to možná může přijít nudné, pro děti je to však jistota – vědí, co bude následovat. Jiné pasáže by se naopak měly měnit tak, aby děti dělaly pokroky a zajistil se jejich správný pohybový vývoj.

4. Důležitá je i možnost dělat během hodiny jiné aktivity

S průběhem hodiny souvisí i další důležité pravidlo: u dětí mladších 2,5 let, které cvičí s rodiči, by měl prostor i průběh hodiny umožňovat, aby malí cvičenci dělali během lekce i jiné aktivity, než které ukazuje lektor.

Tip Kristýny Přibylové: V tomto věku se děti rychle unaví a ne vždy je daná aktivita baví. Jste-li v prostředí, kde jsou na tento fakt připraveni, máte možnost se aktuální náladě své ratolesti přizpůsobit. Ke cvičení podle lektora se můžete opět kdykoli připojit – takový průběh hodiny je určitě lepší, než když dítko musíte celou dobu nutit dělat přesně to, co se právě cvičí.

5. Úvodní hodina by měla být zdarma

Parťáci Vždy byste měli mít možnost si cvičení před uhrazením více lekcí zdarma vyzkoušet. Sledujte svoje dítko, jak na cvičení reaguje, ptejte se lektorů na vše, co vás zajímá. První dojem je důležitý, pro vás i pro dítě. I když je pravdou, že některé děti potřebují pro adaptaci delší čas a první hodinu si třeba tolik neužijí, můžete prostředí alespoň vyzkoušet a dát na své pocity. Důležité je i to, jak se v prostorách cítíte vy – přece jen sem budete docházet pravidelně a je vždy lepší chodit tam, kde vám nabídnou veškerý komfort.

Zkušební hodinu ZDARMA si rezervujte ZDE

6. Sledujte doplňkové služby a zázemí

Jedná se o to, aby prostředí splňovalo podmínky označení „baby-friendly“, tedy abyste měli možnost ohřát dítěti jídlo, měli k dispozici dětské nádobí, přebalovací pult, dětské wc, nočníky, pleny a vlhčené ubrousky (v lepších centrech je dostanete v případě potřeby zdarma). Za naprostou samozřejmost je pokládána čistota všech prostor. A pozor: tam, kde se pohybují děti, by se mělo chodit bez venkovní obuvi! Důležitý je i dětský koutek a možnost drobného občerstvení, abyste mohli před nebo po cvičení v prostorách v klidu relaxovat.

7. Ptejte se na možnost omluv a náhrad

Jedna z praktických a velmi užitečných rad je zjistit si, jaké možnosti omluv a náhrad ve vaší dětské tělocvičně máte.

Tip Kristýny Přibylové: Musíte mít možnost si lekci omluvit ideálně v den konání a všechny lekce si bez problému nahradit, případně i „přednahradit“ pokud víte, že budete někdy v budoucnu chybět. Vybírejte proto poskytovatele kurzu, který má dostatek lekcí ve vaší věkové skupině, abyste měli možnost si omluvené hodiny skutečně nahradit. Férové centrum by vám pak také mělo nabídnout vybrat si lekce i v dalším období, pokud ve cvičení pokračujete.

8. Důležitá je návaznost pohybových aktivit

Dudlíci Dobré je vybrat si zařízení, kde máte jistou návaznost pohybových aktivit, ideálně až do školního věku dítěte – jakmile si totiž vaše dítko někde zvykne, bude jen nerado měnit prostředí.

9. Kvalita lektorů je zásadní

Naprostou samozřejmostí by měla být odborná i osobnostní kvalita lektorek a lektorů, které s dětmi cvičí.

Tip Kristýny Přibylové: Na tu odbornou se nebojte zeptat přímo v centru, případně zkuste vyhledat informace na webu. Způsob, jakým lektorka či lektor přistupují k dětem, si určitě vyzkoušejte při úvodní hodině, kterou byste měli mít možnost absolvovat zdarma.

10. Specializaci na cvičení zajistí certifikace

V každém případě hledejte aktivity u odborníků s certifikátem, ověřte si jejich zkušenosti, vyhledejte reference na webu. Ty by mělo kvalitní centrum uveřejňovat aktivně přímo na svých internetových stránkách. Ideální také je, pokud se na cvičení s dětmi skutečně specializuje, a není to jen jedna z mnoha aktivit, které provozuje.