Jak naučit děti, aby se rády hýbaly venku | Monkey´s Gym

Jak naučit děti, aby se rády hýbaly venku

Nástup chladného počasí není důvod, aby děti přestaly sportovat venku. Dnešní doba tomu navíc nahrává – na čerstvém vzduchu si utuží imunitu a budou otužilejší. Ve výhodě jsou ty, které už mají pohybovou průpravu z tělocvičen a umějí i správně padat.

Letní kempy - míčový kemp „Není náhodou, že například děti ve skandinávských zemích, kde je pohyb odmalička samozřejmou a zásadní součástí výchovy, tráví i v zimě přestávky na školním hřišti a ve volném čase jsou zvyklé hrát si a sportovat venku, a to celkem za jakéhokoli počasí. Určitě to může být dobrý příklad i pro nás, tím spíš, že počasí u nás je mírnější než v severských zemích, i když bohužel často bez sněhu. Jako výhodu pak vidím, když má dítě při pohybu venku dobrou průpravu z tělocvičny. Pokud si totiž dítě včas aktivuje správné pohybové mechanismy a zvykne si na pravidelný pohyb, kladně se to projeví na jeho celkovém psychomotorickém vývoji. Takové děti jsou celkově motoricky šikovnější, mají lepší koordinaci ruka-oko, stejnoměrně posílené svalstvo a dokážou i lépe padat, protože vědí, co udělat, když ztrácejí rovnováhu,“ vysvětluje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Pomalé tempo děti nudí, chce to akci!

Letní kempy - atletika Pohyb venku je pro děti nepostradatelný, a nyní to platí dvojnásob. Těžko si představit lepší způsob, jak podpořit jejich imunitu, než cvičením a hrou na čerstvém vzduchu. Samotná procházka pomalým tempem ale děti většinou moc nebaví, potřebují akčnější zábavu.

„I na kratší výlet nebo vycházku s sebou bereme míč, házecí talíř, kroužky a švihadlo. V lese děti trénují přeskoky přes pařezy a rovnováhu na kládách. A pokud to teploty dovolí, jedeme všichni na kolech a koloběžkách nebo vyrážíme na cyklostezky na in-liny. Pro děti je zkrátka nejprospěšnější, pokud jsou rodiče ochotní zapojit se do her a sportování s nimi. Jednak jim věnují to nejcennější – svůj čas – a zároveň jim jsou dobrým příkladem. Je skvělé, když děti berou pohyb a sport jako samozřejmou součást života, a není pro ně normou povalování se doma u televize. A je to samozřejmě ještě důležitější v dnešní náročné době, kdy hodně přemýšlíme, jak podpořit jejich imunitu,“ říká Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym, která je sama maminkou tří dětí.

Jak se pozná profesionálně vedený pohybový kurz?

Letní kempy - atletika 1. Respektuje vývojové fáze dítěte.

2. Probíhá tempem, které je dítěti příjemné.

3. Zahrnuje různorodé aktivity.

4. Je zábavný.

5. Má vždy předem stanovenou metodiku lekcí, která se v určitých bodech opakuje (pro děti je to jistota, protože vědí, co bude následovat).

6. Cvičí se v prostoru, na nářadí a s pomůckami, které jsou určené pouze pro cvičení dětí.

7. Lekce vedou odborně vzdělaní lektoři.